Biznes

Komisioni Europian pranë aprovimit të marrëveshjes mes Microsoft dhe Linkedin

Publikuar , 23 Nëntor 2016
0
Komisioni Europian pranë aprovimit të marrëveshjes mes Microsoft dhe Linkedin

The logo for LinkedIn Corporation is shown in Mountain View, CaliforniaKomisioni Europian është pranë dhënies së dritës jeshile për marrëveshjen 26 miliard dollarëshe të Microsoft dhe Linkedin raporti agjensia e lajmeve Reuters.

Javën e kaluar gjigandi i sistemit operativ premtoi se nuk do të bllokojë qasjen e rivalëve të Linkedin në shërbime si Outlook si dhe nuk do të pengojë instalimin e rrjeteve sociale konkurrente në kompjuterat e partnerëve.

Marrëveshja mes Komisionit Europian dhe Microsoft shihet si drita në fund të tunelit për gjigandin Amerikan i cili ka pasur një të kaluar të hidhur me autoritetet Europiane të cilat e kanë gjobitur deri në 2.2 miliard Euro.

Blerja e Linkedin nga Microsoft është kritikuar ashpër nga Salesforce, një prej konkurrentëve në blerjen e rrjetit social profesional, duke kërkuar hetim të marrëveshjes nga autoritetet.

Komisioni Europian pritet të japë verdiktin e tij më 6 Dhjetor. Autoritetet Amerikane, Kanadeze, Braziliane dhe të Afrikës së Jugut kanë dhënë dritën jeshile pa kërkuar konçensione. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Loja që ju mësoi njerëzve të përdorin mausin mbushi 30 vite

Tags >

Microsoft