Analiza

Kompanitë e kamerave indiferente ndaj CES 2017

Publikuar , 09 Janar 2017
0
Nëse jeni një fans i kamerave me emër të madh, ky vit në CES i ishte i mërzitshëm. Sigurisht, Nikon debutoi një kamër për ata që preferojnë të ecin në këmbë. Kompanitë e kamerave indiferente ndaj CES 2017

Canon G9X Mark II është një tjetër pasardhës i panevojshëm. Panasonic GH5 ishte një yll i vetëm në këtë errësirë, veçanërisht për video – por e dinim se kjo ekzistonte muaj më parë. Soni, Fujifilm, dhe të tjerë ishin thjeshtë ndjekës gjatë të gjithë evenimentit.

Nëse CES është shfaqja elektronike dedikuar konsumatorëve, dhe kamerat janë një nga pajisjet më të kërkuara, atëherë ku janë ato?

Është e vështirë të tërheqësh vëmendjen si një kompani kamerash në CES kur çdo gjë është një kamerë.  Përveç kësaj, Photokina – shfaqja e fotografisë – ishte para më pak se 4 muajsh.

TË NGJASHME >

Por pavarësisht mungesës së kamerave të reja, 2017 është ende një vit i mirë për fotografinë. Është interesante se idetë më të papërmbajtura po vijnë nga fillimet dhe kompanitë e vogla. Disa nga këto ishin edhe në CES, edhe pse ishte e lehtë që të humbeshin.

PogoTec tregoi versionin e parë që punon të kamerës PogoCam. Është një ide qesharake në fillim – një kamera e vogël (me limite të mëdha në memorie dhe bateri) që ngjitet magnetisht në një shinë në skeletin e syzeve tuaja. Por PogoCam nuk është shumë larg nga Snap Spectacles, dhe afërsia e tyre më e madhe me këmbësorët tregon se kamerat do të jenë pjesë e pandashme e jetëve tona. PogoTec nënshkruan një marrëveshje me kompani syzesh si FGX International për të ndërtuar shinën e duhur në skeletet e tyre më të famshëm.

Kompania e imazherisë termale, Flir, solli një version më të mirë dhe më të lirë të kamerave të tyre termale. Imazheria termale është padyshim e dëgjuar, por është për tu habitur se ekziston një pajisje që ju lejon të bëni foto dhe të vizualizoni pjesë të një spektrumi që ne nuk mund ta shikojmë, për më pak se $200. Mund të lidhet direkt në telefonin tuaj.

LEXO EDHE:  Prezantohet modulet e para të memories RAM DDR5

Kodak JK Imaging zbuloi detajet e plota të kamerës së tyre me lente të dyfishta 4K dhe 360 gradë. Duke shtuar pak konkurrencë për Nikon dhe Samsung në hapësirën e re të fotove dhe videove sferike. Dhe Polaroid Pop është një realizim i mrekullueshëm i kombinimit të fotografisë digjitale dhe fizike.

Duke rritur fuqinë, diversitetin, dhe praninë e kamerave do të thotë se mund të ngrihen edhe shumë probleme, veçanërisht rreth privatësisë. (PCWorld Albanian)