Biznes

Kompanitë të cilat shpenzojnë miliona në lobim pranë Komisionit Evropian

PCWorld Albanian Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 30 Prill 2019
0
Sipas zbulimeve më të fundit të kompanisë në Regjistrin Evropian të Transparencës, Google ka shpenzuar pothuajse 7 milion dollarë në lobim pranë institucioneve Evropiane në 2017-ën duke lënë pas shumë kompani. Kompanitë të cilat shpenzojnë miliona në lobim pranë Komisionit Evropian

Duke qenë se është goditur rëndë nga disa gjoba nga Komisioni Evropian në tre vitet e fundit, nuk është surprizë të mësojmë se Google po përpiqet të përmirësojnë marrëdhëniet me Bashkimin Evropian.

Sipas zbulimeve më të fundit të kompanisë në Regjistrin Evropian të Transparencës, Google ka shpenzuar pothuajse 7 milion dollarë në lobim pranë institucioneve Evropiane në 2017-ën duke lënë pas shumë kompani.

Komisioni Evropian

Që nga Dhjetori i 2014-ës përfaqësuesit e Google realizuan mëse 200 takime me Komisionerët Evropianë, Anëtar të Kabineteve të tyre dhe drejtues të lartë duke mbuluar disa tematika si të drejtat e autorit, lajmet e rreme, gjuha e urrejtjes dhe sigurisë kibernetike.

Sipas regjistrit, Google ka në terren në Bruksel plot 15 njerëz që lobojnë pro biznesit dhe aktivitetit të kompanisë. Pas Google vjen Microsoft me 5.85 milionë dollarë të shpenzuara, Royal Dutch Shell me 5.29 milionë dollarë, Facebook me 4.18 milionë dollarë, Siemens me 3.92 milionë dollarë, ExxonMobil me 3.9 milionë dollarë, Byer me 3.69 milionë dollarë, BASF me 3.68 milionë dollarë, Deutsche Bank me 3.67 milionë dollarë dhe Dow me 3.34 milionë dollarë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Microsoft ka një ide brilante sesi tu marrë më shumë para përdoruesve të Office

Lajmet e fundit>