Harduer

Kompjuterët që funksionojnë me wireless WiGig, synimi më i ri i Intel

Publikuar , 05 Qershor 2014
0
Kompjuterët që funksionojnë me wireless WiGig, synimi më i ri i Intel

aio_primar-100011844-largeKompania kompjuterike Intel synon eliminimin e përdorimit të telave në kompjuterët personal dhe zëvendësimin e tyre nëpërmjet teknologjisë wireless. Intel po punon për avancimin e teknologjisë së wireless në mënyre që ky synim të kthehet në realitet vitet e ardhshme.

Kompania po punon në një procesor me emrin Skylake, i cili do të mundësojë të gjitha lidhjet ndërmjet pajisjeve të kompjuterit që kryhen sot nga telat. Intel bën të ditur se eliminimi i telave nga kompjuterët personal do të bëhet nëpërmjet teknologjisë wireless WiGig.

WiGig do të bëjë të mundur lidhjen ndërmjet monitorit me njësinë qendrore, lidhjen e mausit dhe tastierës me kompjuterin, karikimin si dhe transferimin e të dhënave. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Hakerët po hakojnë superkompjuterët për të gërmuar kriptomonedha

Tags >

intelpc