Lajmet

Koreja e Jugut shtrëngon masat e sigurisë për bateritë Litium-ion

Publikuar , 06 Shkurt 2017
0
Autoritetet Koreano-Jugore thanë se do të rrisin kërkesat e sigurisë për bateritë gjatë inspektimeve në mënyrë që zë shmangen katastrofat si ajo e Galaxy Note 7-ës që përfundoi tërheqjen nga tregu të telefonit. Koreja e Jugut shtrëngon masat e sigurisë për bateritë Litium-ion Photo Source: Reuters

Prodhuesit e baterive Litium-ion, të përdorura kryesisht në paisjet portative, do tu nënshtrohen inspektimeve më të hollësishme tha Ministra e Tregtisë dhe Energjisë ditën e Hëne.

Samsung u detyrua të ndalonte shitjet dhe mëpas ti jepte lamtumirën telefonit 900 dollar bateria e të cilat shkak panik tek shumë përdorues. Kjo i kushtoi Samsung 5.4 miliard dollar.

Gjatë Janari prodhuesi Korean tha se ishte bateria shkaktari kryesor i flakëve të Note 7-ës. Ministria e Tregëtisë e konfirmoi pas disa testimeve të një laborator privat.

Baterisë ishin prodhuar nga një filial i Samsung, Samsung SDI dhe kompania kineze Amperex Technology.

Qeveria gjithashtu garantoi monitorimin e plotë të hapave të ndërmarra nga Samsung për rritjen e sigurisë së baterive. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Dota Underlords mbërrin në Android, iOS dhe Steam