Lajmet

Kosova pranohet në Federatën Ndërkombëtare të Esporteve

Nga: PCWorld
Publikuar , 04 Gusht 2021
Në këtë Federatë, janë anëtarë mbi 100 shtete nga e gjithë bota, të cilat garojnë në tournamente në video-lojëra të ndryshme. Kosova pranohet në Federatën Ndërkombëtare të Esporteve

Federata Esports Kosova tashmë është antarja më e re e Federatës Internacionale të Esports (IESF), shkruan Shqip.com.

Në këtë Federatë, janë anëtarë mbi 100 shtete nga e gjithë bota, të cilat garojnë në tournamente në video-lojëra të ndryshme.

FESK ka arritur të anëtarësohet por edhe të marrë pjesë në garën botërore, IESF World Championship 13, e cila do të mbahet në Eilat të Izraelit në nëntor të këtij viti.

https://www.facebook.com/feSKosova/posts/206028571466997

Federata për momentin po i përfundon ekipet nacionale të cilat do ta përfaqësojnë Kosovën në këtë Kampionat Botëror.

Lojtarët do të përzgjidhen nga kualifikimet që janë mbajtur në “XP Game Fest”, për video-lojërat CS:GO dhe DOTA2./Shqip.com

LEXO EDHE:  8 miliardë dollarë janë tërhequr nga Tether gjatë kolapsit të kriptomonedhave