Biznes

Krijuesi i Angry Birds Rovio pranë daljes në bursë

Publikuar , 05 Shtator 2017
0
Nasdaq nuk dha asnjë detaje por pritet që lajmi të bëhet i ditur përmes një konference për shtyp ditën e sotme. Krijuesi i Angry Birds Rovio pranë daljes në bursë

Studioja Finlandeze e lojërave dhe animacioneve Rovio Entertainment po përgatitet të dalë në bursën e Helsinkit tha Nasdaq ditën e Marte.

Nasdaq nuk dha asnjë detaje por pritet që lajmi të bëhet i ditur përmes një konference për shtyp ditën e sotme.

Pas vitesh rënie, largime punonjësisht dhe ristrukturim, Rovio u rikthye tek fitimi në 2016-ën pas filmit Angry Birds 3D dhe shitjeve në rritje të lojës.

70% e Rovio është në pronësi të Kaj Hed ndërsa investitorë të tjerë janë firmat Accel Partners dhe Atomico. /CIO Albanian

LEXO EDHE:  Google rikthen punonjësit në zyrat e punës në Korrik