Harduer

Ku ndryshon Galaxy Note 9 nga Note 8

Publikuar , 11 Gusht 2018
0
Sipas gjasave, përdoruesit e Note 8 nuk kanë nevojë të përmirësojnë smartfonët e tyre dhe pritet që Samsung të anulojë gjerësisht këtë brez nëse shitjet e Note 9 nuk i kalojnë pritshmëritë Ku ndryshon Galaxy Note 9 nga Note 8

Galaxy Note 9 është zyrtarisht në treg dhe në inspektimin fillestar, duket se Samsung ka bërë shumë pak ndryshime nga Note 8.

Ekranet- Ekrani më i madh i Samsung

Galaxy Note 9 përmban ekranin më të madh që Samsung ka përshtatur ndonjëherë në një smartfon të tregut masiv.

  • Raporti i Galaxy Note 9 – 6,4-inç, 18,5: 9, Super AMOLED, 1440 x 2960 piksel (densiteti 516 ppi pixel), 83,4% raport ekran-trup, përputhje me HDR10, Corning Gorilla Glass 5
  • Raporti Galaxy Note 8 – 6,3-inç, 18,5: 9, Super AMOLED, 1440 x 2960 piksel (densiteti 521 ppi pixel), 83,2% raport ekran-trup, përputhje me HDR10, Corning Gorilla Glass 5.

Përveç kësaj, garancitë e tjera janë një raport më i lartë i ekran-trup (në sajë të anëve minimalisht të holla) dhe një densitet paksa më të ulët në sajë të Samsung duke mbajtur të njëjtin rezolucion në një ekran më të madh. Samsung pret që ekrani të jetë akoma më i ndritshëm dhe më i saktë se sa Note 8.

Dizajni dhe Përmasat

Galaxy Note 9 dhe Galaxy Note 8 janë vështirë  të dallohen ndërsa mbahen në dorë, por mund të vëreni një rritje të lehtë në madhësi dhe peshë:

  • Galaxy Note 9 – 161.9 x 76.4 x 8,8 mm (6,37 x 3,01 x 0,35 in), 201 g (7,09 oz)
  • Galaxy Note 8 – 162,5 x 74,8 x 8,6 mm (6,40 x 2,94 x 0,34 in), 195 g (6,88 oz)

Nga përmasat, Samsung ka shtuar disa truke të reja: më në fund ka altoparlantë stereo dhe ata janë të markës Dolby Atmos. Sensori i gjurmëve të gishtërinjve është gjithashtu më i vendosur nën kamerat e pasme, një lëvizje kjo e bërë nga Samsung me Galaxy S9. Ndryshimi tjetër i madh është stilolapsi S Pen i verdhë dhe i ndritshëm.

Për herë të parë, Samsung e ka pajisur atë me Bluetooth LE, i cili mundëson funksionalitete shumë më të mëdha, të tilla si funksionimi i kamerës në distancë, një klikues gjatë prezantimeve dhe kontrollues i muzikës.

LEXO EDHE:  Samsung zbulon datën e debutimit të Galaxy S11

S Pen gjithashtu ngarkohet automatikisht nëpërmjet një superkapacitori. E vetmja gjë që mbetet e njëjtë me S Pen në Note 8 janë 4.096 nivelet e ndjeshmërisë së presionit. Rezistenca IP68 e ujit dhe pluhurit mbeten, ashtu si edhe ngarkimi USB-C, një fole 3.5mm për kufje dhe një fole microSD cila tani mbështet kartat deri në 512GB – nga 256GB në Note 8.

Kamerat

Galaxy Note 9 përmban të njëjtin harduer si Galaxy S9 Plus. Kjo do të thotë kamera të dyfishtë 12MP të pasme me një lente primare të dyfishtë që ndryshon midis F2.4 dhe F1.5 ndërsa Note 8 është mbërthyer me një sensor standard F1.7 . Moduli i mesëm mbetet një zmadhim optik 2x, megjithëse Huawei ka arritur 3x me P20 Pro.

Nga kjo, hardueri i Galaxy Note 9 është i pandryshuar nga Note 8 kështu që fokusi është në përpunimin e imazhit të telefonit. Samsung pretendon se kjo ka avancuar edhe që nga Galaxy S9 edhe pse S9 është ende I mundur nga Pixel 2 2017 i Google, ka një bazë substanciale për të bërë make-up.

Rritja nga Note 8, është shtimi i softuerit të njohjes së fytyrës “Intelligent Scan” të Galaxy S9. Nuk është aq i shpejtë dhe as i saktë sa Face ID në iPhone X dhe ‘AR Emoji’ i saj nuk është aq i lëmuar sa ‘Animoji’ i Apple, por mbetet një shtesë e dobishme e cila ka shumë më pak peshë mbi atë duke qenë se Samsung vazhdon të ofrojë një lexues gjurmësh gishtash.

Performanca

  • Galaxy Note 9 (SHBA) – Qualcomm Snapdragon 845 chipset octa-core (4 x 2,7 GHz Kryo 385 Gold dhe 4×1,7 GHz Kryo 385 CPU Silver), Adreno 630 GPU
  • Galaxy Note 9 (Evropa dhe Azia) – Exynos 9810 (4x 2.8 GHz Mango M3 dhe 4×1.7 GHz CPU Cortex-A55), Mali-G72 MP18 GPU
LEXO EDHE:  Një përditësim i madh po vjen në Windows 10

Note 8 ka përdorur Snapdragon 835 të Qualcomm që është 20% më i ngadaltë dhe 30% me më pak energji efikase se 845. Samsung gjithashtu ka rritur RAM nga Note 8 me 6GB  në 8GB, por vetëm nëse blini opsionet më të larta.

Në mënyrë interesante, Samsung ka shtuar një sistem ftohje në Galaxy Note 9 për ta ndalur atë kur shtypet me presion, siç është kur luan lojëra. Duke pasur parasysh se Galaxy Note 9 do të fillojë me një ekskluzivitet të shkurtër Fortnite, kjo do të vihet në provë.

Në kushtet e lidhjes, Galaxy Note 9 ka LTE Cat.18 krahasuar me Cat.16 në Note 8 që do të thotë se ajo është teorikisht e aftë për shpejtësi 1,2 gigabit (1,200Mbit), megjithëse kjo nuk është me rëndësi të madhe për shkak të pamundësisë së saj në skenarët e botës reale.

Bluetooth 5.0 (2x shpejtësi dhe nivel 4x  Bluetooth 4.2) është gjithashtu i pranishëm në të dy telefonat. Galaxy Note 9 mund të lidhet me një monitor për të krijuar një kompjuter në stil desktop. Ekrani i telefonit punon si tastierë dhe tastierë virtuale që nuk ka nevojë për shtojcën e veçantë të Dex-it të kompanisë.

Kohëzgjatja e baterisë

Duke u kthyer pas në kohë, në shpërthimin e Galaxy Note 7, Samsung më në fund është në lojë përsëri me Galaxy Note 9 dhe ky përditësim mund të jetë një marrëveshje për shumë blerës:

  • Galaxy Note 9 – 4000 mAh
  • Galaxy Note 8 – 3300 mAh

Po, Samsung ka rritur kapacitetin e baterisë me mbi 20% dhe kompania nuk premton vetëm një ditë të plotë, por përdorim shumëditor nga një ngarkesë e vetme.

LEXO EDHE:  Trashëgimtari i Samsung i shpëton burgut

Për më tepër, Galaxy Note 9 merr shpejt bateri me tel ose wireless.Telefoni ka kaluar ‘8 Point Quality Check’ të Samsung, kontrolli më rigoroz në industri. Ai gjithashtu do të thotë se bateritë Galaxy Note 9 duhet të degradojnë vetëm 5% në dy vjet, kundrejt mbi 20% nga shumica e rivalëve.

Çmimi dhe Memoria

Tani këtu është pika ku Samsung mund të humbasë:

  • Galaxy Note 9 – 128GB – $ 999 ç £ 899
  • Galaxy Note 9 – 512GB – $ 1,250 ç £ 1,099

Të dy këto çmime ka të ngjarë t’iu trondisin paksa. Galaxy Note 9 tani fillon me të njëjtin çmim si iPhone X, ndërsa modeli i saj i lartë është smartfoni më i shtrenjtë  në treg. Në favor të tij janë zgjeruar 128GB dhe opsionet e ruajtjes së klasës 512GB .Kjo ishte hapësira dhe klasa e përafërt e çmimit të Note 8 kur u lançua.

Përfundimi

Nuk ka dyshim se Samsung ka përfshirë shumë në Galaxy Note 9. Pyetja është nëse përmirësimet janë në vendet e duhura dhe nëse bëjnë mjaftueshëm.

Anë negative e dukshme është çmimi, por Samsung ka mbetur edhe pas krijuesve më të vegjël si Oppo dhe Vivo, të cilët kanë dhënë dizajne të panumërta këtë vit për më pak para. Thënë kjo, nuk ka dyshim se Galaxy Note 9 vijon trashëgiminë e saj të Note.

Çdo gjë në lidhje me këtë telefon është e madhe: ekrani, jeta e baterisë, memoria e zgjeruar dhe çmimi. Megjithatë, pyetja më e rëndësishme është nëse Galaxy Note 9 mund të fitojë një audiencë të re.

Sipas gjasave, përdoruesit e Note 8 nuk kanë nevojë të përmirësojnë smartfonët e tyre dhe pritet që Samsung të anulojë gjerësisht këtë brez nëse shitjet e Note 9 nuk i kalojnë pritshmëritë. /PCWorld Albanian