Lajmet

Ky aplikacion ju dërgon histori të shkurtra përmes njoftimeve

Publikuar , 29 Qershor 2018
0
Kjo lëvizje është projektuar për të tërhequr vëmendjen te aplikacioni dhe për të marrë tregime për njerëzit, edhe nëse nuk kanë kohë - ose pesë minuta - për të lexuar. Ky aplikacion ju dërgon histori të shkurtra përmes njoftimeve Photo Source: The Verge

Disa vite më parë, botuesi i Startupeve Serial Box filloi me një synim për të botuar tregimet në një mënyrë paksa të ndryshme: tregoni një histori të gjatë duke e ndarë atë në tregime të menaxhueshme dhe më të shkurtra, të shkruara nga një ekip shkrimtarësh. Tani, botuesi po eksperimenton me një mënyrë të re për të dhënë tregime edhe më të shkurtra: nëpërmjet njoftimeve.

Që nga fillimi i saj, botuesi ka lëshuar një numër serialesh në vitet e fundit, duke përfshirë The Witch who came in from the cold, një thriller spiunazhi e fantazie vendosur gjatë kulmit të Luftës së Ftohtë. Këto tregime janë të strukturuara si një sezon televiziv, duke luajtur përmes 10-13 episodeve më të shkurtra, të cilat në mënyrë kumulative përbëjnë një histori më të gjatë.

Në një postim në blog, Serial Box thotë se do të nisë një opsion më 9 korrik të quajtur Microfiction Monday. Çdo javë, përdoruesit e Serial Box app do të marrin një njoftim shtypi që përmban një histori të vogël: jo më shumë se 150 karaktere, duke u përzgjedhur nga grupi më i madh i autorëve që kanë punuar në serialet e kompanisë.

Historitë e microfiction do të shfaqen vetëm si një njoftim; ata nuk do të shfaqen kudo në sajtin kryesor të Serial Box ose në aplikacionin.

Përdoruesit të cilët kanë shkarkuar aplikacionin në telefonin ose tabletin e tyre – vetëm iOS, por kompania thotë se po punon tani në një version Android – do të duhet të aktivizojë njoftimet për të marrë historitë që u janë dërguar, edhe pse ato nuk janë domosdoshmërisht të regjistruar në një serial në të kaluarën.

LEXO EDHE:  Bitcoin mund të bjerë deri në 6,500 dollarë parashikojnë analistët

Kjo lëvizje është projektuar për të tërhequr vëmendjen te aplikacioni dhe për të marrë tregime për njerëzit, edhe nëse nuk kanë kohë – ose pesë minuta – për të lexuar.

Ideja ka pak të përbashkët me tregimet e shkurtra që disa autorë i publikojnë në Twitter, duke përdorur kufirin e shkurtër të numërimit për të mbajtur gjërat të shkurtra – ose, shembulli klasik i atribuar Ernest Hemingway: “Për tu shitur: këpucë për fëmijë, asnjëherë e veshur “. /PCWorld Albanian