Vëzhgim

Lenovo mund të kalojë Dellin

Publikuar , 09 Shtator 2011
0
Lenovo mund të kalojë Dellin

Lenovo pret që ta kalojë Dellin për t’u bërë prodhuesi i dytë më i madh në botë i kompjuterëve personalë.

Kryetari i Lenovos, Liu Chuanzhi, komentoi gjatë të enjtes për mediat kineze të lajmeve:

“OEM-i kinez tashmë ka shtyrë Acerin mënjanë për të marrë vendin #2 në shitjet globale të PC-së me 12.2% shpërndarje në treg. Duke ditur që Dell është vetëm 12.9%, kryetari është i bindur që OEM-i kinez do ta mposhtë këtë sepse ndërmarrja është duke parë rritjen më të shpejtë në mesin top pesë OEM-ëve.”

OEM-i [Original Equipment Manufacturer – Prodhuesi Origjinal i Pajisjeve] numër një është HP, me praninë e vet prej 18.1% në treg. Sidoqoftë, e ardhmja e HP-së si prodhues i kompjuterëve personalë mbetet jo e sigurt dhe kjo është duke i bindur konsumatorët që të shikojnë diku tjetër./pcworldalbanian

 

LEXO EDHE:  OnePlus 7T: Nëse po kërkoni ekselencë por pa shpenzuar shumë ky është telefoni për tu blerë

Lajmet e fundit>