Harduer

Lexuesi i CD-ve mbush 30 vjeç

Publikuar , 02 Tetor 2012
0
Lexuesi i CD-ve mbush 30 vjeç

Më 1 tetor 1982 Sony bëri një revolucion në muzikën dixhitale me nxjerrjen e lexuesit të parë të diskut optic, CDP-101 në Japoni.

Kjo kompani sinjalizoi lindjen e një sistemi të ri audio i cili premtonte të tansmetonte muzikë me cilësi të kristaltë për konsumatorët. 

Lexuesi i Sony kushtonte 674$ dhe bashkëngjitur me të ishin 50 CD klasike pop nga CBS Records.

Emra si Mozart dhe Schubert e u bashkuan me artistë modern si Billy Joie, Pink Floyd dhe Journey. Secili disk kushtonte 14$ ose 15,25$ nëse shitej veç.

Kritikët mendonin se kjo pajisje do iu përshtatej vetëm njerëzve të pasur, por krijuesit e saj panë teksa CD përmbushi qëllimin origjinal, të vendosej në çdo shtëpi si një mjet i domosdoshëm muzike. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Tags >

CDDVD
Lajmet e fundit>