Lajmet

Liderët Evropian kërcënojnë me sanksione shtetet që fshihen pas sulmeve kibernetike

Publikuar , 19 Tetor 2018
0
Rusia i ka bërë sulmet kibernetike pjesë e operacioneve të saj ushtarake, u shprehën zyrtarët Britanikë dhe Amerikanë të cilët disaherë kanë akuzuar Mosken për financimin e fushtave globale kundër Perendimit. Liderët Evropian kërcënojnë me sanksione shtetet që fshihen pas sulmeve kibernetike

Liderët e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për të imponuar sanksione në përgjigje të sulmeve kibernetike për të parandaluar përsëritjen e skenarit të zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara.

Kancelarja Gjermane Angela Merkel u bë liderja e fundit e cilat paralajmëroi rreth rrezikut të dezinformimit dhe manipulimit të votës në zgjedhjet e vitit të ardhshëm të Parlamentit Evropian.

Kërcënimet e BE-së shkojnë për hakerët e regjimeve armiqësore ndaj vendeve të unionit tha presidenti i Këshillit të Evropës Donald Tusk.

Rusia i ka bërë sulmet kibernetike pjesë e operacioneve të saj ushtarake, u shprehën zyrtarët Britanikë dhe Amerikanë të cilët disa herë kanë akuzuar Moskën për financimin e fushatave globale kundër Perendimit.

Vendet e BE-së i tremben përsëritjes së skandalit të Facebook me Cambridge Analytica.

Gjatë Samitit BE-Azi të Enjten, 28 liderët Evropian u takuan me kryeministrin Rus dhe Kryetarin e Kuvendit në Kinë Li Keqiang.

Siguria kibernetike mësohet të ketë qenë prej temave të diskutuara. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Tags >

BEsiguri
Lajmet e fundit>