Blog

Lojtarët më të mirë të lojës GO nga Japonia, Kina, dhe Korea e Jugut do të konkurrojnë kundër Inteligjencës Artificiale

Publikuar , 05 Dhjetor 2016
0
Lojtarët më të mirë të lojës GO nga Japonia, Kina, dhe Korea e Jugut do të konkurrojnë kundër Inteligjencës Artificiale

9Shoqata japoneze e Go deklaroi me 29 nëntor se do të mbajë një konkurs botëror të lojës Go në Mars të vitit tjetër, në të cilin lojtarët më të mirë nga Japonia, Kina dhe Korea e Jugut do të konkurrojnë kundër një softuer inteligjencë artificiale.

Fituesi i çmimit të parë do të fitojë 30 milionë yen. 9dan Yuta Iyama, i cili mban kualifikimin Honinbo dhe gjashtë tituj madhor, dhe “DeepZenGo,” një softuer Go i zhvilluar në Japoni, do të marrin pjesë në kampionat. Nuk është vendosur ende se kush do të marrë pjesë në kampionat nga Kina dhe Korea e Jugut.

Lojërat Go përfshijnë zhvillime të komplikuara dhe është vlerësuar më e vështirë për softuerët AI që të mundit lojtarët e mirë Go në krahasim me Shahun dhe Shogi. Në Mars të këtij viti, “AlphaGo,” një softuer i zhvilluar nga njësia zhvilluese e AI e Google Inc.

Mundësi 9dan Lee Se-don, një nga lojtarët më të mirë në botë të lojës Go nga Korea e Jugut, duke tërhequr vëmendjen e të gjithë botës. Do të jetë hera e parë për Iyama që do të konkurrojë kundër një softuer AI.

LEXO EDHE:  Britania pranë ekstradimit të Julian Assange në SHBA

Tags >

Go
Lajmet e fundit>