Harduer

MacBook do të kalojnë një fazë të rëndësishme në Vjeshtë

Nga: PCWorld
Publikuar , 22 Qershor 2020
Procesorët ARM janë dizajnuar për pajisjet mobile dhe konsumojnë më pak energji. MacBook do të kalojnë një fazë të rëndësishme në Vjeshtë

Sot zyrtarisht në Konferencën WWDC pritet që Apple të bëjë publike planet për të kaluar kompjuterët Mac në procesorët mobil ARM.

Sipas analistit Ming-Chi Kuo, i cili ka një histori plot informacione të sakta nga zinxhirët e furnizimit të Apple, pretendon se kompjuterët e parë Mac bazuar në ARM do të jenë versionet 13-inç MacBook Pro dhe 25-inç iMac.

Ai shkon aq larg saqë të sugjerojë se këto Mac do të shfaqen këtë Vjeshtë, më herët sesa viti i ardhshëm që kishte qenë objektivi më i afërt sipas analistëve.

Kuo tha se Mac e rinj do të jenë mes 50 deri në 100% më të shpejtë sesa ato Intel edhe pse nuk specifikoi. Bloomberg kisht raportuar se procesori ARM do të kishte 12 bërthama.

Megjithatë asgjë nuk është e sigurtë sidomos përballë pandemisë së Covid-19 e cila ka shtyrë debutime dhe vonuar zhvillime.

Procesorët ARM janë dizajnuar për pajisjet mobile dhe konsumojnë më pak energji. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  iPhone 12 Pro Max ka bateri më të vogël se modeli i vitit të kaluar