Biznes

Makinat Nissan do të lajmërojnë drejtuesit për kohën e duhur të mirëmbajtjes

Publikuar , 01 Dhjetor 2016
0
Makinat Nissan do të lajmërojnë drejtuesit për kohën e duhur të mirëmbajtjes

File photo of a Nissan logo pictured at a car dealership in SunderlandNissan Motor Co do të ndërmarrin fushatën e tyre të parë madhore në makinat e lidhura me internetin duke ofruar një opsion në disa mjete të reja që do të përdorin teknologjinë e të dhënave të mëdha për të lajmëruar shoferët kur një mjet ka nevojë për mirëmbajtje.

Ndërkohë që prodhuesit e makinave konkurrojnë për të zhvilluar makina vetë drejtuese dhe për të përmirësuar eksperiencën e klientëve brenda makinës, prodhuesi i dytë më i madh i makinave në Japoni tha të Martën se do të fillojë të ofrojë shërbimin në Japoni dhe Indi në 2017, duke u ndjekur edhe nga vendet e tjera të botës përgjatë 2017.

Toyota Motor Corp, bërisi më i madh i makinave në Japoni, deklaroi herët këtë muaj se do të ketë një funksionalitet të ngjashëm në versionet e ardhshme të modelit Prius. Dhe Ford Motor Co, muajin e kaluar deklaroi se deri në fund të vitit disa nga modelet do të jenë të aftë që të komunikojnë me pajisjet e mençura në shtëpi duke përdorur shërbimin e zërit Alexa të Amazon.

Nissan gjithashtu tha se do të nxirrte në treg një pajisje që nevojitej për të përdorur shërbimin, e cila mund të vendosej në modelet ekzistuese. Në të ardhmen, 30% e mjeteve ekzistues mundet përfundimisht të pajisjen me harduerin, tha kompania.

Shërbimi i ri do të mundësohet nga një njësi telematike kontrolli e cila do të lejojë prodhuesin e makinave dhe rrjetin e tyre të shitjeve që të hyjnë në informacionin rreth diagnostikimit të makinës dhe të vendndodhjes, duke lajmëruar shoferin për çdo punë mirëmbajtjeje të nevojshme. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Protesta në Rusi për lirinë në internet

Tags >

Nissan
Lajmet e fundit>