Lajmet

Marrëveshja më e re mes Twitter dhe Google do të sjellë cicërimat në rezultatet e kërkimit

Publikuar , 06 Shkurt 2015
Marrëveshja më e re mes Twitter dhe Google do të sjellë cicërimat në rezultatet e kërkimit

twitter_happening-100251298-largeGoogle ashtu si të gjithë ne zotëron akses në rrjetin social Twitter, por proçesi i kërkimit të cicërimave është i tmerrshëm. Falë thellimit të marrëdhënieve mes Google dhe Twitter tani gjigandi i motorit të kërkimit lehtësisht do të shfaqë edhe cicërimat në rezultatet e kërkimit.

Marrëveshja akoma nuk është zyrtare, por Bloomberg raportoi ditën e Mërkure se Google dhe Twitter po punonin në një marrëveshje e cila do të jepte Google këtë lloj aksesi mbi cicërimat e rrjetit social. Në fakt, kërkimi i cicërimave nga motori i kërkimit të Google ishte një realitet përgjatë viteve 2009-2011 por që ky shërbimi u ndërpre për shkak se Twitter filloi të “shtrëngonte” API e saj. Rrjeti social kishite krijuar mundësitë për Bing dhe Yahoo, ndërsa tani ka vendosur të ftojë edhe Google në këtë “valle”.

Me shumë gjasa, nga mesi i këtij viti përdoruesit do të ballafaqohen me cicërimat e para nga rezultatet e kërkimit. Ndryshimet e kohëve të fundit si veçoritë e dërgimit të mesazheve në grup dhe të ngarkimit të videove apo edhe ajo më e fundit e quajtur “Instant Timeline”, kanë vetëm një qëllim të vetëm: rritjen e bazës së përdoruesve përtej 284 milion. Rrjeti social pretendon se ka më tepër se 500 milion përdorues përfshi edhe ato të jashtëm që nuk kanë një llogari. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Një konfigurim i gabuar serveri përgjegjës për sulmin ndaj Twitch