Harduer

Masat që mori Apple për të shpëtuar iPhone

Publikuar , 30 Janar 2019
0
Apple fajëson ngadalësimin e rritjes ekonomike në Kinë por Tim Cook tha se konsumatorët gjithashtu janë trembur nga çmimet e larta. Masat që mori Apple për të shpëtuar iPhone

Bosi i Apple Tim Cook la të kuptohej se çmimet e iPhone do të bien në përpjekje për të rritur shitjet.

Të ardhurat nga iPhone, përgjegjëse për fitimin kryesor të Apple, ranë me 15% në tre mujorin e fundit.

Në tërësi të ardhurat e firmës ranë me 5% krahasuar me një vit më parë në 84.3 miliardë dollarë.

Ngadalësimi është pritur nga investitorët e paralajmëruar që nga fillimi i vitit.

Apple fajëson ngadalësimin e rritjes ekonomike në Kinë. Por Tim Cook tha se konsumatorët gjithashtu janë trembur nga çmimet e larta.

Ai tha se dollari i fortë është ai që i bën iPhone e shtrenjtë dhe ka dëmtuar shitjet tona në tregjet në rritje.

Aktualisht një iPhone XS 5.8-inç fillon nga 999 dollarë.

Edhe tre mujori i ardhshëm parashikohet i dobët për financat e kompanisë.

Sipas firmë analitike Canaly, shitjet e smartfonëve ranë me 5% në 2018-ën. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Apple duhet të kopjojë me patjetër këtë "marifet" të Galaxy S10

Lajmet e fundit>