Lajmet

Mbërrin sistemi i ri operativ Wear OS për orët inteligjente

Publikuar , 28 Shtator 2018
0
Në Shkurt Android Wear pati një përditësim modest, versionin 2.0 dhe më pas u ribrandua. Mbërrin sistemi i ri operativ Wear OS për orët inteligjente

Google nuk e ka pasur aspak të lehtë me sistemin operativ të destinuar për veshjet inteligjente.

Po bëhen katër vite që kur Android Wear ka debutuar e për tu konvertuar më pas në Wear OS, e nuk kanë qenë të pakta rastet kur i ka zhgënjyer konsumatorët.

Apple tashmë ka marrë kontrollin e kësaj hapësire dhe Samsung e FitBit kanë zgjedhur të bëjnë diçka vetë të zhgënjyer nga Google.

Në Shkurt Android Wear pati një përditësim modest, versionin 2.0 dhe më pas u ribrandua.

Por me versionin 2.1 të Wear OS, Google duket se është në drejtimin e duhur.

Aktualisht ky përditësim ka filluar të dërgohet tek pajisjet konsumatore dhe sjell disa veçori.

Mund të përmendim gjesetet e reja, njoftimet prioritare, cilësime të reja, Google dhe Google Assistant.

Këta dy të fundit janë edhe risia. Qualcomm gjithashtu riafirmoi angazhimin me Wear OS kur prezantoi çipin e ri Snapdragon Wear 3100. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Microsoft arrin objektivin madhor me Windows 10