Lajmet

Mbushen 28 vjet nga regjistrimi i domeinit të parë

Publikuar , 16 Mars 2013
0
Mbushen 28 vjet nga regjistrimi i domeinit të parë

Domain internet15 marsi ishte ditëlindja e domeinit të parë të regjistruar, i cili i mbushi 28 vjeç. Bëhet fjalë për Symbolics.com, që u regjistrua në vitin 1985.

Ndërmarrja Symbolics ndërtoi sisteme kompjuterike në Kembrixh, Mass, duke bërë stacione punuese që funksiononin në një gjuhë softuerike të quajtur Lisp.

Në fakt, Symbolics ishte duke prodhuar stacione punuese kompjuterike përpara se të ekzistonte termi “stacione punuese”. Megjithëse ende është duke gumëzhitur, duke bërë disa ambiente të specializuara për programim, bumi i kompjuterëve personalë e la prapa ndërmarrjen Symbolics.

Por tani kjo ndërmarrje është duke përdorur një domein të ri – symbolics-dk.com.

Një ndërmarrje e ashtuquajtur si vlerësuese reale virtuale, XF.com Investments, bleu domeinin e parë në vitin 2009 për një shumë që nuk është treguar.

symbolics domainNdërkohë, drejtori i ndërmarrjes, Aron Meystadt ka kthyer Symbolics.com në një muze të internetit, të llojeve, që përfshijnë një histori të shkurtër të domeinin, por edhe blogun e tij personal.

Ai shkroi në një postim për të shënuar ditëlindjen e domeinit të tij: “E di që jeni këtu sepse ju lexoni, diku, që sot është përvjetori i emrit të parë të domeinit të regjistruar. Unë jam duke e përdorur këtë URL unike për blogun tim personal për emrat e domeineve, e-Biznes dhe idetë për nisma. Nëse zgjidhni që të rrini pranë, kjo do të ishte mirë me mua.”

ICANN zbulon domenët e nivelit të lartë

Ndërkohë, domeini i parë shqiptar i regjistruar është upt.al, që paraqet uebfaqen zyrtare të Universitetit Politeknik të Tiranës. (PC World Albanian)

LEXO EDHE:  Nga sot të gjithë zhvilluesit mund të regjistrojnë sajtet personale dhe projektet me domainin .dev

Tags >

domain
Lajmet e fundit>