Lajmet

Microsoft ç’aktivizon sinkronizimin në aplikacionin SwiftKey pas rrjedhjes së të dhënave

Publikuar , 02 Gusht 2016
0
Microsoft ç’aktivizon sinkronizimin në aplikacionin SwiftKey pas rrjedhjes së të dhënave

swiftkeySwiftKey, tastiera virtuale e Android dhe iOS që u ble nga Microsoft për 250 milion dollar ndaloi nga funksioni një komponent i cili kishte rrjedhur të dhëna private të përdoruesve.

Sipas The Telegraph, përdorues të shumtë të SwiftKey raportuan se numrat e telefonit dhe adresat e e-mail të njerëzve të ndryshëm të tjerë tek sugjerimet e tyre. Një përdorues i Reddit raportoi se shikonte sugjerime në gjuhën gjermane në një telefon të ri Samsung Galaxy S6 me paketën e gjuhës angleze të Mbretërisë të Bashkuar, gjithashtu edhe adresën e e-mail të dikujt tjetër.

SwiftKey beson se ky është një gabim ei nxitur nga funksionaliteti i sinkronizimit të tastierës, e cila përdoret për të mbajtur të dhënat e përdoruesit të rifreskuara në pajisje të ndryshme. Si kundërpërgjigje, SwiftKey e ka çaktivizuar këtë element ndërkohe njoftoi se por përpiqet të zgjidhë problemin në fjalë.

Microsoft bleu SwiftKey në fillim të këtij viti si pjesë e ambicjeve të Microsoft në zhvillimin e një gjuhe natyrale të inteligjencës artificiale. Është teknologjia e SwiftKey ajo e cila e ka ndihmuar kompaninë të zhvillojë aplikacionin e tastierës Word Flow për iOS.

Kjo është hera e dytë që Microsoft përballet me probleme të sigurisë dhe privatësisë pas blerjes së një aplikacioni të një rëndësie të tillë. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  ICTSlab sjell planprogramin risi OpenAI me profesorë të specializuar Amerikanë

Tags >

SwiftKey
Lajmet e fundit>