Biznes

Microsoft dhe Xiaomi në garë për të blerë BlackBerry

Publikuar , 23 Maj 2015
0
Microsoft dhe Xiaomi në garë për të blerë BlackBerry

gsmarena_002Pak muaj pasi BlackBerry po raportonte për një rritje të vogël të fitimeve për tre mujorin e fundit të 2014-tës, raporte të reja sugjerojnë për një shitje të mundshme të kompanië kanadeze.

Sipas, DigiTimes, disa kompani, përfshi këtu Microsoft, Xiaomi, Huawei dhe Lenovo janë të interesuar për të blerë kompanianë kanadeze. Microsoft si duket ka avantazhin e cila ka shfaq një interest të lartë për BlackBerry. Por ndërsa Microsoft po kërkon të blejë këtë kompani për vetë shërbimet që ofron, kompanitë kineze të Xiaomi, Huawei dhe Lenovo mund të jenë duke kërkuar për të forcuar pozitat e tyre në SHBA dhe Europë.

BlackBerry akoma nuk ka publikuar një deklaratë zyrtare në lidhje me këtë çështje. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Lëvizja e Google do ti bëjë Chromebook-ët popullorë