Lajmet

Microsoft do të paralajmërojë përdoruesit e Windows 10 që të mos instalojnë Chrome ose Firefox

Publikuar , 12 Shtator 2018
0
Gjigandi i softuerit është në fazat përfundimtare të testimit të përditësimit të Windows në 10 Tetor 2018 dhe testuesit kanë vërejtur një ndryshim të ri që shfaqet kur përpiqeni të instaloni një shfletues të një rrjeti rival. Microsoft do të paralajmërojë përdoruesit e Windows 10 që të mos instalojnë Chrome ose Firefox

Microsoft është duke u përgatitur për të paralajmëruar përdoruesit e Windows 10 që të mos instalojnë Chrome ose Firefox.

Gjigandi i softuerit është në fazat përfundimtare të testimit të përditësimit të Windows në 10 Tetor 2018 dhe testuesit kanë vërejtur një ndryshim të ri që shfaqet kur përpiqeni të instaloni një shfletues të një rrjeti rival.

“Ju tashmë keni Microsoft Edge – shfletuesin më të sigurtë dhe më të shpejtë për Windows 10” thotë një njoftim që shfaqet kur nisni instaluesit Chrome ose Firefox në versionin më të fundit të Windows.

Disa kërkesa të ngjashme tashmë shfaqen dhe përpiqen të shtyjnë përdoruesit e Chrome ose Firefox për të përdorur Edge, por kjo e fundit rrit luftën e Microsoft kundër Chrome edhe më tej.

Nuk është e qartë pse Microsoft mendon se është një ide e mirë për të përfshirë këto njoftime irrituese, pasi e vetmja gjë që arrin është zemërimi i përdoruesve të Windows 10 më shumë sesa t’i bindë ata të kalojnë në Edge. Microsoft ka përfshirë më parë njoftime për përdoruesit e Chrome për t’i nxitur ata që të kalojnë në Edge.

Microsoft u përpoq të bënte një shtytje të ngjashme për të detyruar përdoruesit e Windows 10 të përdorin Edge për të gjitha lidhjet e email-it, por kompania ndryshoi vendimin pas një reagimi.

Kjo mënyrë është më irrituese kur instaloni një shfletues tjetër, por reagimet do të jenë si një tjetër test për modelin “Windows si një shërbim” i Microsoft që mbështetet tek testuesit për të dhënë përgjigje ndaj ndryshimeve të vazhdueshme të kompanisë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Windows 10 do të heqë automatikisht përditësimet problematike

Lajmet e fundit>