Lajmet

Microsoft Edge për iOS dhe Android tani vjen me një bllokues direkt reklamash

Publikuar , 25 Qershor 2018
0
Google më parë zbuloi Adblock në Chrome për Android, por nuk është aq agresiv sa Adblock Plus dhe shumica e reklamave nuk janë të bllokuara në shumicën e vendeve. Microsoft Edge për iOS dhe Android tani vjen me një bllokues direkt reklamash

Microsoft po ndërton Adblock Plus direkt në shfletuesin e saj Edge për iOS dhe Android. Gjigandi i softuerit ka filluar të vendosë integrimin në dispozicion të Microsoft Edge për përdoruesit Android beta gjatë fundjavës, së bashku me një program provë iOS.

Ky funksion do të shtrihet më gjerë në të gjithë Edge për përdoruesit e iOS dhe Android së shpejti. Adblocker mund të aktivizohet në cilësimet e Microsoft Edge dhe nuk kërkon një shtesë të veçantë për ta shkarkuar dhe instaluar.

Hapi i Microsoft është i rëndësishëm, pasi kompania ka partnerizuar me Adblock Plus për të ndërtuar këtë funksionalitet direkt në shfletues. Google më parë zbuloi Adblock në Chrome për Android, por nuk është aq agresiv sa Adblock Plus dhe shumica e reklamave nuk janë të bllokuara në shumicën e vendeve.

Firefox i Mozilla për shfletuesin Android gjithashtu përfshin një formë të tillë, por aktivizohet vetëm gjatë një sesioni privat. Përdoruesit e Samsung Android mund të instalojnë gjithashtu shtesat e Adblock për të bllokuar reklamat në shfletuesin e Samsung. Microsoft Edge për Android tani ka arritur në 5 milionë instalime në Google Play Store.

Microsoft lëshoi ​​për herë të parë Edge për iOS dhe Android në nëntor, dhe kompania vetëm kohët e fundit e bëri atë të disponueshëm për tabletët Android dhe iPad.  Microsoft po teston gjithashtu këtë lloj në Edge për iOS. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ja sesi të ndiqni live prezantimin e Galaxy Note 10

Lajmet e fundit>