Lajmet

Microsoft-i zgjeron rrjetin social Socl

Publikuar , 06 Dhjetor 2012
0
Microsoft-i zgjeron rrjetin social Socl

Microsoft-i ka hapur versionin e tij të rrjetit social Socl, për përdorim publik, që i lejon përdoruesit të ndajnë përmbajtjen në një galeri online të ngjashme me Pinterest.

Socl – shqiptohet “sociale” – lejon përdoruesit për të krijuar mesazhet vizuale, duke u mundësuar nga Microsoft’s search engine Bing. Në fillim ishte eksperimental në mënyrë private për një vit. Tani përdoruesit me një llogari në Facebook apo Microsoft janë në gjendje të regjistrohen.

Socl është zhvilluar nga Microsoft’s Fuse Labs si një projekt kërkimor, duke u përqendruar në të ardhmen e përvojave shoqërore dhe të mësuarit.

Në faqen e internetit, Microsoft bëri të qartë se nuk ka ndërmend të ballafaqohet me Facebook-un apo rrjete të tjera sociale. “Socl është një projekt eksperimental hulumtimi me një grup të vogël karakteristikash”,- tha kompania .

Përdoruesit janë të ftuar për të krijuar “collages”, “kolazhet vizuale” bazuar në interesat e tyre dhe postimet mund të ndahen në Facebook ose Twitter.

Përdoruesit gjithashtu mund të krijojnë video, për të cilat ata mund të bëjnë një listë dëgjimi, “watch videos online” ose chat me të tjerët.

Udhëzues për So.Cl

Richard Edwards, një analist në firmën kërkimore Ovum, tha se, ndërsa bota perëndimore është e “ngopur” me faqet e sociale , disa rajone të tjera, i mirëpresin edhe rrjete të reja shoqërore . (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Pas 2 vitesh në krye të AKEP largohet Ilir Zela

Lajmet e fundit>