Lajmet

Microsoft implementon grafikat 3D në aplikacionin Paint

Publikuar , 10 Tetor 2016
0
Microsoft implementon grafikat 3D në aplikacionin Paint

screen-shot-2016-10-10-at-9-31-15-amMë shumë se 30 vite pas debutimit të parë të tij në 1985, aplikacioni klasik i Microsoft-it, Paint, është gati që të bëjë një rikthim – dhe duket se këtë rrallë do të jetë i dobishëm.

Microsoft raportohet se po zhvillon një aplikacion të ri dhe të përmirësuar të Paint, veçanërisht i dizajnuar për Windows 10. Mes të tjerave, aplikacionin i rindërtuar do t’ju ofrojë një gamë të gjërë brushash të reja dhe vegla, gjithashtu edhe aftësinë që të vizatoni në 3D.

Lajmi erdhi pasi entuziasti i Microsoft-it WalkingCat shpërndau dy video të shkurta këtë fundjavë në Twitter, të cilat demonstronin aplikacionin e përmirësuar Paint. Me sa duket, aplikacioni i riorganizuar është zhvilluar duke mbajtur në mendje Microsoft Surface Pen pasi aplikacioni tani mbështet një rreze të gjerë veglash me aftësi prekje.

Nuk përmendet ende një datë debutimi, por Microsoft me siguri do të zbulojë më shumë përreth këtij aplikacionin në evenimentin e tyre special në New York në  tetor 26, ku gjiganti i teknologjisë pritet që të zbulojë edhe pajisjen e shumëpritur, Surface.

Në rast se jeni shumë të padurueshëm për të pritur një debutim zyrtar, WalkingCat gjithashtu ka shpërndarë një lidhje me instruksione(në italisht) se si të shkarkoni dhe të instaloni versionin e rindërtuar të Paint. Ndihuni të lirë që ta provoni, sipas rrezikut tuaj,  duke klikuar këtu. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Google anulon plotësisht konferencën vjetore

Tags >

Microsoft