Biznes

Microsoft kalon Amazon dhe rifiton vendin e dytë si kompania më me vlerë në botë

Publikuar , 29 Tetor 2018
0
Aksionet e Amazon ranë me 7% në në tre vitet e fundit shitjet e sezonit të pushimeve ishin larg objektivave. Microsoft kalon Amazon dhe rifiton vendin e dytë si kompania më me vlerë në botë

Microsoft rifitoi vendin e dytë i kompania më me vlerë në botë ditën e Enjte pas Amazon.com humbi 65 miliardë dollarë vlerë tregu.

Apple kryeson si kompania më me vlerë në botë me një kapitalizim prej 1 trilion dollarësh.

Në 1998-ën dhe fillim të viteve 2000, Microsoft ishte kompania me vlerën më të madhe në treg.

Aksionet e Amazon ranë me 7% në në tre vitet e fundit shitjet e sezonit të pushimeve ishin larg objektivave.

Vlera e tregut e Microsoft të Premten shkoi në 823 miliardë dollarë pas raportit financiar i cili theu pritshmëritë e Wall Streetit.

Ndërsa Amazon vlerësohej me 805 miliardë dollarë në Premten. /CIO Albanian

LEXO EDHE:  Google anulon plotësisht konferencën vjetore