Harduer

Microsoft ngjall shpresë për fillimin e shitjeve të tabletit Surface Pro

Publikuar , 17 Janar 2013
0
Microsoft ngjall shpresë për fillimin e shitjeve të tabletit Surface Pro

Microsoft Surface Microsoft-i ngjall shpresë për Surface Pro, duke nënkuptuar se kompania së shpejti do të shpallë një datë të shitjes për tabletën e saj të dytë.

“Në rrugën time për në fabrikë për të kontrolluar #Surface Pro, duke zhvilluar linjën. Mbërrin në javët e ardhshme”,- tha në një mesazh Panos Panay, menaxher i përgjithshëm i linjës Microsoft Surface.

Megjithëse kompania nuk ka caktuar një datë për shitje për Surface Pro, vjeshtën e kaluar tha se do të nxirrte në shitje tabletin afërsisht 90 ditë pas debutimit më 26 tetor të “vëllait” të Surface RT. Ky planifikim do të shkaktojë nisjen e Surface Pro në javën e ardhshme.

Microsoft-i nuk ka rifreskuar faqen Surface Pro me ndonjë informacion të ri mbi modelin. Kjo faqe vazhdon të deklarojë thjesht “Vjen në fillim të 2013.”

Çmimi

Në fund të nëntorit, Microsoft-i ka vendosur çmimin për Surface Pro 899 $ me 64 GB hapësirë ruajtjeje, dhe 999 $ për 128 GB. Microsoft Touch Cover dhe Type Cover do të shiten veç e veç, përkatësisht nga 120 $ dhe 130 $.

Ndryshe nga Surface RT, ku raportohet se ka bërë një shitje zhgënjyese prej 1 milion njësi që nga fillimi i tij në tetor,Surface Pro do të ketë fuqi nga një procesor Intel dhe do të mbështetet në Windows 8 Pro.

Kombinimi do të lejojë tabletën të lundrojë trashëgiminë e aplikacioneve Windows në një desktop tradicional dhe plotësisht funksional, duke shpresuar se do të shitet më mirë se paraardhësi i tij. Nëse Microsoft-i ndjek modelin që ka vënë për Surface RT vjeshtën e kaluar, kompania do të shpallë datën e shitjes dhe do të fillojë të marrë porosi 10 ditë përpara se të hedhë në treg Surface Pro.

LEXO EDHE:  6 gjëra që Apple i kopjoi nga Android në iOS 14

Megjithatë, 24 janari, “90-ditë postim i shenjës RT”, është vetëm shtatë ditë nga sot.

Microsoft-i refuzoi të komentojë më tej mesazhin e Panos , ose përgjigjes së pyetjeve rreth datës së fillimit të Surface Pro, ose ku do të shiten.

Dyqanet Microsoft pop-upMicrosoft Surface 1

Ndërsa Surface RT ishte shitur fillimisht vetëm nëpërmjet dyqaneve online të Microsoft-it dhe zinxhirit të tij të shitjeve me pakicë, e cila përfshin më shumë se dy “duzina” të përkohshme shfaqjes në treg, më vonë zgjeroi shitjet në Best Buy dhe zinxhirët Staples në SHBA.

Në të njëjtën kohë Microsoft-i njoftoi zgjerimin e shpërndarjes,duke deklaruar se dyqanet që i shfaqin ato, të cilat ishin menduar fillimisht për tu mbyllur pas pushimeve 2012, do të mbeten të hapura për një gjatësi kohore të papërcaktuar në vitin 2013.

Mbajtja hapur e dyqaneve që shfaqin ato,për disa muaj të ardhshëm, dhe transformimin e disave në shitore të përhershme, do të ofrojnë më shumë vende për klientët e mundshëm për të provuar, ndoshta blerë, tabletët Surface Pro. (PCWorld Albanian)

Tags >

Surface