Lajmet

Microsoft po punon me standardin WebRTC për të thjeshtuar thirrjet në Skype nga shfletuesi

Publikuar , 28 Tetor 2014
0
Microsoft po punon me standardin WebRTC për të thjeshtuar thirrjet në Skype nga shfletuesi

skype-logo-open-graphSkype njoftoi se ka filluar të punojë me Konsorciumin World Wide Web dhe Task Forcën e Inxhinierisë së Internetit për t’ju krijuar mundësinë të bëni thirrje përmes shfletuesit më lehtësisht.

Kompania beson se API ORTC për WebRTC mund të bëjë thirrjet me zë dhe video më të përdorshëm edhe jashtë aplikacioneve të specializuara duke ofruar një standard uebi që mbështet bandwidth variabël dhe transmetim në më shumë se një kanal pa pasur nevojë për një shtojcë.

Video platforma do të ndërtohet mbi standarde aktuale si kodeksi H.264, kurdo që përfshihen formatet audio Opus, G.722 dhe G.711. Ekipi thotë se po përpiqet të përshtatë teknologjisë aktuale për të lehtësuar adoptimin të tilla si shkallëzim i kodit të videos teksa njëherazi shihet edhe për teknologjitë e së ardhmes kur të jenë gati.

Edhe pse aktualisht po punon me ekipin e Internet Explorer, Skype thotë se shpreson që standardi do të fitojë një adoptim të gjerë dhe një ndërveprim të thjeshtë mes shfletuesit dhe standardeve aktuale të komunikimit. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Sanksionet Amerikane pothuajse rrënuan biznesin e ZTE me 1 miliardë dollarë humbje

Lajmet e fundit>