Lajmet

Microsoft po punon për një rival të Amazon Go për dyqanet pa kasë

Publikuar , 16 Qershor 2018
Microsoft thuhet se po punon në një teknologji që mund të përdoret për të kryer blerje pa kasë. Reuters raporton se gjiganti i softuerit ka folur me Walmart rreth përdorimit të teknologjisë, e cila do të rivalizojë iniciativën e Amazon Go. Microsoft po punon për një rival të Amazon Go për dyqanet pa kasë

Microsoft thuhet se po punon në një teknologji që mund të përdoret për të kryer blerje pa kasë. Reuters raporton se gjiganti i softuerit ka folur me Walmart rreth përdorimit të teknologjisë, e cila do të rivalizojë iniciativën e Amazon Go.

Amazon fillimisht nisi dyqanin e tij pa kasë në qytetin e lindjes së kompanisë në Seattle vitin e kaluar. Blerësit thjesht mund të marrin sendet dhe të largohen, pasi dyqani është i pajisur me kamera dhe sensorë të shumtë që përdorin algoritme të vizionimit kompjuterik për të zbuluar se cilat artikuj po nxirren nga dyqani dhe po ngarkohen në llogarinë tuaj.

Ndërsa Amazon Go po zgjerohet në Çikago dhe San Francisko, Reuters raporton se Microsoft ka punësuar një specialist të vizionit kompjuterik nga Amazon Go.

Microsoft thuhet se po eksperimenton me lidhjen e kamerave me karrocat për të ndjekur artikujt, dhe kompania tashmë ka partnerët e shitjes me pakicë që krijojnë arkiva të automatizuara në krye të shërbimeve cloud të Microsoft.

Reuters nuk zbulon se çfarë teknologjie po përdor Microsoft për sensorët e saj, por ka të ngjarë të lidhet me projektin Kinect për Azure.

Microsoft zbuloi për herë të parë sensorin e katërt të gjeneratës Kinect në Build muajin e kaluar dhe është projektuar për të tjerët që të përdorin sensorin depth dhe shërbimet e Azure AI për njohjen e hapësirës njerëzore.

Microsoft ka punuar për sensorë të Kinect për vite me rradhë, dhe ata kanë qenë të popullarizuar në mesin e krijimtarisë, tinkerers dhe lëvizjes së përgjithshme gjeneruese.

Çdo sfidë për Amazon Go do të jetë çelësi për Microsoft. Të dy Amazon dhe Microsoft janë duke luftuar për të ardhmen e cloud computing, dhe Microsoft është shumë afër me Amazon Web Services (AWS).

LEXO EDHE:  Microsoft kalon Apple për tu bërë kompania më me vlerë në botë

Rritja e Microsoft cloud ka rritur të ardhurat e kompanisë dhe CEO Satya Nadella e ka bërë të qartë se cloud dhe AI ​​janë pjesë thelbësore për çdo pjesë të Microsoft. /PCWorld Albanian