Blog

Microsoft thotë se nuk po planifikon më mbështetjen e VR në Xbox.

Publikuar , 21 Qershor 2018
0
Microsoft ka tërhequr plotësisht planet për të mbështetur kufje të realitetit virtual në Xbox. Në një intervistë me Gamesindustry.biz, shefi i marketingut të Microsoft për lojërat, Mike Nichols tha se "ne nuk kemi plane specifike për konsolat Xbox në realitetin virtual apo realitetin e përzier". Microsoft thotë se nuk po planifikon më mbështetjen e VR në Xbox.

Microsoft ka tërhequr plotësisht planet për të mbështetur kufje të realitetit virtual në Xbox. Në një intervistë me Gamesindustry.biz, shefi i marketingut të Microsoft për lojërat, Mike Nichols tha se “ne nuk kemi plane specifike për konsolat Xbox në realitetin virtual apo realitetin e përzier”.

Kjo në thelb kompleton prishjen e ngadaltë të planeve VR të konsolës së Microsoft, të paktën tani për tani. Në vitin 2016, shefi i Xbox, Phil Spencer, tha se projekti i ardhshëm i Projektit Scorpio do të mbështeste realitetin virtual si ajo e disponueshme në kompjuterët Windows.

Meqënëse Microsoft kishte bashkëpunuar më parë me Oculus për të mbështetur kontrollorët e Xbox në Oculus Rift, kishte spekulime të gjera se Scorpio mund të punonte edhe me Rift.

Kjo nuk ndodhi kurrë, por më vonë atë vit, Microsoft njoftoi një linjë të tërë të kufjeve VR – dhe disa muaj pas kësaj, ai tha se përmbajtja e realitetit të përzier do të vijë në pajisjet Xbox në 2018.

Megjithatë, në E3 të vitit të kaluar, Spencer u shfaq më pak entuziast. Spencer përshkroi një “tepri” të VR në planet e hershme të Microsoft-it të , dhe tregu definitivisht është rritur më ngadalë sesa është imagjinuar.

Sidoqoftë, konkurrentja e Microsoft, Sony ka ecur mjaft mirë me kufjet e saj PlayStation VR dhe Microsoft ka ecur përpara me disa kufje PC VR së bashku me partnerë si Samsung dhe Acer.

Nuk është e çuditshme të shohësh planet e kompanisë për Xbox të zhvendosen – sidomos pasi është duke u fokusuar kryesisht në përdorimet e biznesit për kufjet e saj të realitetit të përzier./PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Microsoft do të lidhë në internet 40 milionë njerëz deri në 2022

Lajmet e fundit>