Biznes

Microsoft triumfon ndaj Amazon, fiton kontratë 10 miliardë dollarë nga Pentagoni

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 28 Tetor 2019
Microsoft triumfon ndaj Amazon, fiton kontratë 10 miliardë dollarë nga Pentagoni

Microsoft triumfon ndaj Amazon, fiton kontratë 10 miliardë dollarë nga Pentagoni
Microsoft mori një fitore të madhe ndaj Amazon për të mbyllur javën, por jo të gjithë do të jenë të lumtur për këtë.

Te premten në mbrëmje Washington Post raportoi se Microsoft fitoi një kontratë prej $10 miliardë dollarë nga Pentagoni për shërbimet Cloud që do të forcojnë menaxhimin e të dhënave për ushtrinë. Është një shqetësim mjaft i madh për Amazon, i cili pritej të rrëzonte kontratën e Ndërmarrjes së Përbashkët të Mbrojtjes së Infrastrukturës (ose JEDI).

Të dy kompanitë kishin qenë finalistët që nga muaj prill.

Ka pasur, dhe padyshim që do të ketë më shumë spekulime se Presidenti Trump ndikoi në vendimin përmes komenteve publike për të muajve të fundit.
Trump ka kritikuar Amazon disa herë dhe drejtorin e saj të përgjithshëm Jeff Bezos gjatë gjithë presidencës së tij, madje edhe duke hyrë në procesin e tenderimit të Pentagonit përsëri në korrik. Amazon mund të apelojë vendimin me arsyetimin se presidenti ndoshta ka zhveshur fushën e lojës në favor të Microsoft, por asgjë nuk ka ndodhur ende.

Ndërsa vendimi është i sigurt se do të jetë jopopullor me Amazon si një entitet korporativ, kjo mund të mos jetë e vetmja gjë që Microsoft duhet të shqetësohet. Kompanitë e teknologjisë janë përballur me protesta të brendshme dhe të jashtme për bashkëpunimin me administratën Trump. Punonjësit e Amazon protestuan për lidhjet e kompanisë së tyre me ICE vitin e kaluar, për shembull.

Google kaloi edhe në diçka të ngjashme edhe në 2018, me punonjësit që protestuan lidhjet e saj me DD me mjaft sukses për t’i dhënë fund partneritetit. E fundit, por sigurisht jo më pak e rëndësishmja, punonjësit e Microsoft kanë ngritur shqetësime për marrëdhëniet ushtarake tashmë në vitin 2019.

LEXO EDHE:  Instagram ka ruajtur fotot e fshira nga përdoruesi

Microsoft mund të ketë festuar një fitore të korporatës të Premten, por pothuajse me siguri nuk është jashtë pyllit këtu.