Lajmet

Minecraft: Education Edition vjen në iPad në Shtator

Publikuar , 20 Gusht 2018
0
Ai mbetet një nga aplikacionet më të paguar në App Store të Apple Minecraft: Education Edition vjen në iPad në Shtator

Microsoft tha të hënën se Minecraft: Edicioni i Edukimit do të vijë në iPad muajin e ardhshëm.

Versioni i fokusuar në arsim i lojës popullore, i cili më parë ishte i disponueshëm në pajisjet Windows 10 dhe MacOS, u ndihmon edukatorëve të mësojnë çdo gjë nga shkenca, teknologjia, inxhinieria dhe matematika (STEM), gjuha, historia dhe arti. Aktualisht, programi është licencuar nga 35 milionë mësues dhe studentë në 115 vende, tha në një njoftim Microsoft, i cili zotëron Minecraft.

Në iPad, studentët do të jenë në gjendje të ndërtojnë monumente historike, të notojnë nëpër shkëmbinj nënujorë koralesh, të eksperimentojnë me kiminë dhe të dokumentojnë mësimin e tyre me tiparet e kamerës dhe portofolit, tha Microsoft.

Minecraft së pari bëri një paraqitje në iPhone dhe iPad në 2011, para se Microsoft të merrte Minecraft nga zhvilluesi Mojang për 2.5 miliardë dollarë në vitin 2014. Ai mbetet një nga aplikacionet më të paguar në App Store të Apple. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Së shpejti do të mund të instaloni Windows 10-ën nga cloud

Lajmet e fundit>