Lajmet

Mozilla konstaton një përdorim befasues të “Do Not Track”

Publikuar , 16 Dhjetor 2012
0
Mozilla konstaton një përdorim befasues të “Do Not Track”

mozilla firefoxKohëve të fundit mund të shohim një pasqyrim të skuadrave të makinave të kërkimit, kështu që pse jo për shfletuesit e uebit?

Mozilla ka bërë rrugëtimin e vet prapa në vitin 2012 dhe konstatoi që një numër befasues i përdoruesve kanë përqafuar veçorinë “Do Not Track“.

Rreth 8 për qind e përdoruesve të desktop-it dhe 19 për qind e përdoruesve të Android-it kanë përdorur veçorinë.

Kjo paraqet një shenjë të qartë të interesimit për të mbajtur private veprimtaritë në ueb, thotë Mozilla.

Derisa nuk kemi statistika të ngjashme për shfletuesit e tjerë, ndërmarrja ende sheh një rreze drite me zhvillimin e shpejtë të sistemit operativ Firefox dhe shtojcave të fundit si Social API. (PC World Albanian)

LEXO EDHE:  Përditësoni menjëherë shfletuesin Firefox

Tags >

Firefox
Lajmet e fundit>