Lajmet

Mozilla lançoi Firefox Focus, një aplikacion që flet gjuhën e vërtetë të privatësisë

Publikuar , 18 Nëntor 2016
0
Mozilla lançoi Firefox Focus, një aplikacion që flet gjuhën e vërtetë të privatësisë

bn-qv666_firefo_im_20161116215500Në një epokë kur shfletimi privat dhe anonimiteti në internet nuk janë më thjeshtë një dëshirë, Mozilla zgjodhi të ndërtonte një version të Firefox me fokus të veçantë në privatësi.

Aplikacionit, Firefox Focus ofron qasje të plotë në ueb duke bllokuar cookie-t, gjurmuesit e reklamave, mjetet analitike, gjurmuesit social madje nuk ruan as fjalëkalime e as historikun e shfletimit.

Në të vërtetë aplikacioni është prezantuar një vit më parë si një formë e bllokimit të reklamave dhe gjurmuesve për shfletuesin Safari të Apple. Por Mozilla beson se ekziston një interes i veçantë në privatësi.

Sigurisht të gjitha ato që Focus i bllokon e kanë një dobi por asnjëri prej shfletuesve, Chrome; Firefox dhe Safari; nuk e ofrojnë një anonimitet të tillë kur keni nevojë. Pse një aplikacion më vehte? Në mënyrë shfletuesi juaj i preferuar të mos preket.

Një aplikacion më vehte gjithashtu do të thotë se do të harroni të ndizni modalitetin e privatësisë. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Mozilla lançoi versionin me pagesë të Firefox, ja sa do të kushtojë

Tags >

Firefox