Lajmet

Mozilla lanson Firefox 15

Publikuar , 23 Korrik 2012
0
Mozilla lanson Firefox 15

Vetëm 3 ditë pasi Mozilla lansoi versionin e fundit të Firefox 14 në treg, kompania njoftoi për versionin e ri, Firefox 15, që aktualisht është fazën testuese (Beta), dhe është i disponueshëm për shkarkim.

Me agjendën e ngjeshur të Mozilla-s, nuk do ju duhet të prisni gjatë për versionin zyrtar, pasi ai pritet të lansohet më 28 gusht 2012. A duhet të prisni për versionin përfundimtar për të bërë azhurnimin?

Për pjesën më të madhe të njerëzve përgjigja është po. Një efekt anësor i këtyre shfletuesve është se ndryshimet e mëdha janë të pakta dhe shumë larg njëra- tjetrës. Sipas disa raporteve, Firefox do të sjellë këto 3 ndryshime me shfletuesin e vet të ri:

1. Përkrahje për PDF
2. Përkrahje për SPDY me protokoll rrjeti v3
3. Rritje WebGL, duke përfshirë tekstin për rritje performanse.

Gjithashtu e përfshirë në Firefox 15 është një shfrytëzim më i mirë memorjeje për shtesat. Përtej këtyre, çdo gjë që është e re është për prodhuesit, si përfshirja e një Debugger JavaScript duke shtuar edhe përkrahjen për Opus audio Codec. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  WhatsApp bie pre e një sulmi kibernetik që nuk shmanget dot