Biznes

Mozilla punëson ish-ekzekutivin e Google si shef të ri të politikës dhe sigurisë

Publikuar , 04 Shtator 2018
0
Në rolin e tij të ri, Davidson do të jetë përgjegjës për politikën e Mozilla-s, besimin dhe sigurinë, duke përfshirë pajtueshmërinë, sigurinë dhe hetimet. Mozilla punëson ish-ekzekutivin e Google si shef të ri të politikës dhe sigurisë

Mozilla ka punësuar Alan Davidson, një ish drejtor digjital i Departamentit të Tregtisë, si shef të ri të politikës globale.

Krijuesi i shfletuesit të Firefox tha të martën se ish-nëpunësi civil do të kthejë Mozilla në rolin e ri duke shërbyer si bashkëpunëtor i politikës së tij të teknologjisë.

Davidson gjithashtu ka shërbyer si shef i politikës së Google në mes të një trazire në vitin 2011 rreth gjurmimit të gjigantit të kërkimit, dhe më vonë si drejtor i Institutit të Teknologjisë së Hapur të Amerikës së Re.

Në rolin e tij të ri, Davidson do të jetë përgjegjës për politikën e Mozilla-s, besimin dhe sigurinë, duke përfshirë pajtueshmërinë, sigurinë dhe hetimet.

Mozilla tha se do të përfshijë përpjekjet e vazhdueshme të kompanisë për të mbrojtur uebin e hapur, siç janë standardet e uebit, neutraliteti i rrjetit dhe nxitja e privatësisë së përdoruesve.

Krijuesi i shfletuesit ka nxitur në mënyrë agresive transparencën e të dhënave dhe dyfishimin e karakteristikave të privatësisë në vitet e fundit. Javën e kaluar,

Mozilla publikoi të dhënat e përdoruesve të Firefox në një përpjekje për të qenë më transparente me mbledhjen e të dhënave. Dhe, kohët e fundit kompania njoftoi se së shpejti do të bllokojë gjurmuesit që ndjekin përdoruesit në të gjithë rrjetin. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Lajmet e fundit>