Harduer

MT6795, procesori më i ri i prezantuar nga kompania MediaTek

Publikuar , 16 Korrik 2014
0
MT6795, procesori më i ri i prezantuar nga kompania MediaTek

gsmarena_001 (2)MediaTek ka prezantuar zyrtarisht procesorin MT6795. Ky procesor përbëhet nga 8 bërthama dhe ka mbështetje për sistemet operative 64 bit, internetin 4G LTE dhe paraqitjes @K.

MT6795 ka një qark prej 2.2 GHz, e cila bashkëpunon me teknologjinë CorePilot që mundëson funksionimin e disa procesorëve njëkohësisht dhe sigurimin e temperaturës optimale.

Procesori i MediaTek ofron mbështetje për paraqitjet 120 HZ dhe ka fuqi për të kthyer mbrapsht 480 lëvizje për sekondë në një video me një rezolucion 1080p. Ky procesor gjithashtu ka aftësi të operojë me video Full HD edhe në rastet kur janë me “Slow Motion”.

Procesori MT6795 mbështet karikimin me wireless nëpërmjet marrësit “Multi-mode”. Kompania deklaroi se procesori do të nxirret në shitje në fundin e vitit 2014. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Përse një Tirana Tech Open 2019

Tags >

procesor