Blog

Musk demonstron teknologjinë e kontrollit të pajisjeve me mendje

Nga: PCWorld
Publikuar , 31 Gusht 2020
Musk thotë se çipe të tilla mund të përdoren për të kuruar sëmundje si dementia, parkinson apo dëmtime të shtyllës kurrizore. Musk demonstron teknologjinë e kontrollit të pajisjeve me mendje

Siç kishte premtuar Elon Musk demonstroi teknologjinë e cila do të përdoret për të kontrolluar pajisje me mendje me një derrkuc i cili kishte një çip në madhësinë e një monedhe në tru.

Startupi i Musk Neuralink aplikoi vitin e kaluar për të nisur testimet tek njerëzit. Teknologjia do të mundësonte njerëzve me probleme neurologjike të kontrollojnë telefonët dhe kompjuterët me trurin e tyre.

Musk thotë se çipe të tilla mund të përdoren për të kuruar sëmundje si dementia, parkinson apo dëmtime të shtyllës kurrizore.

Por për Musk ky është hapi i parë drejt epokës së super njeriut i cili do të jetë i aftë të përballë inteligjencën artificiale e cila është aq e fuqishme sipas tij saqë mund të shkatërrojë rracën njerëzore.

Derrkuci i quajtur Gertrude është një prej tre derrkucëve që kanë qenë pjesë e testimeve. Ndërsa hante, trurin tregon një grafik i cili gjurmonte aktivitetin nervor.

Themeluar në 2017-ën, Neuralink ka punuar për të rekrutuar shkencëtarë, diçka që Musk e reklamonte në Twitter muajin e kaluar.

Pajisja që ka krijuar përmban mbi 3,000 elektroda të cilat mund të monitorojnë aktivitetin e 1,000 neuroneve. /PCWorld Albanian

 

LEXO EDHE:  Facebook u bën thirrje partive shqiptare të jenë transparente me reklamat