Lajmet

NASA bën përditësimin e madh softuerik të sondës në Planetin Mars

Publikuar , 13 Gusht 2012
0
NASA bën përditësimin e madh softuerik të sondës në Planetin Mars

Sonda e NASA-s e titulluar Curiosity iu nënshtrua përditësimit të saj parë madhor softuerik gjatë fundjavës, duke bërë kështu laboratorin mobil më të përshtatshëm të jetës së saj në sipërfaqen e Marsit.

Përditësimi u krye mes të premtes dhe të hënës, së bashku me softuerin që i ishte ngarkuar në Curiosity gjatë fluturimit nga Toka në Mars. Softueri më i vjetër i dha mundësi bazike të navigimit Curiosity, por jo të mjaftueshme për të kryer detyrën e saj madhore: “Të shikojë nëse Planeti i Kuq ndonjëherë ka qenë i banuar”.

“Ne dizajnuam misionin nga fillimi që të jemi në gjendje të përditësojmë softuerin sipas nevojës për faza të ndryshme të misionit,” tha inxhinier softuerike i misionit, Ben Cichy, në një deklaratë. “Versioni i softuerit të fluturimit Curiosity i cili për momentin është duke u shfrytëzuar, ishte përqëndruar në fakt në uljen e mjetit. Ai përfshin shumë mundësi të cilat neve nuk na duhen më.”

Mundësitë e softuerit të ri për të përpunuar imazhin do të ndihmojnë Curiosity që të mënjanojë pengesat teksa ai shtyn sipërfaqen dhe gjithashtu lejon sondën që të përdorë dhe kapet në pjesën e poshtme të krahut të vet.

Skuadra e NASA-s për Curiosity ka hulumtuar të gjitha imazhet e pranuara deri më tani, duke u përpjekur të kuptojë në këtë mënyrë se cilat janë karakteristikat më me vlerë për t’u eksploruar.

Sapo mjeti të jetë pak më afër shkëmbinjve, ai mund të hulumtojë më tepër për përbërjen e tyre me një pajisje laserike, përpara se të dërgojë disa mostra për analizim. (PC World Albanian)

LEXO EDHE:  Franca thirrje Bashkimit Evropian për rregullimin e kriptomonedhave

Lajmet e fundit>