Blog

Ndahet nga jeta krijuesi i NES dhe SNES Masayuki Uemura

Nga: PCWorld
Publikuar , 10 Dhjetor 2021
Ai doli në pension nga Nintendo në 2004, por vazhdoi të shërbente si këshilltar dhe do të vazhdonte të jepte mësime dhe të hulumtonte videolojërat si profesor në Universitetin Ritsumeikan. Ndahet nga jeta krijuesi i NES dhe SNES Masayuki Uemura

Është një moment i trishtuar për video- lojtarët. Kotaku raporton se Masayuki Uemura, krijuesi kryesor i Famicom dhe Super Famicom ( NES dhe SNES), vdiq më 6 dhjetor në moshën 78-vjeçare. Ai filloi të punonte në Sharp, ku shiti teknologjinë e qelizave diellore dhe sensorit të dritës, por ai mbahet mend për një ecuri të gjatë dhe me shumë ndikim në Nintendo dhe për ringjalljen në mënyrë efektive të industrisë së lojërave video pas vitit 1983.

Uemura fillimisht u përfshi me Nintendo pasi Gunpei Yokoi i kompanisë pyeti për përdorimin e qelizave diellore Sharp për të prodhuar lojëra me armë të lehta. Dizenjuesi i ardhshëm i konsolës iu bashkua Nintendo-s në 1971 dhe kompania lëshoi ​​lojëra me armë që përfshinin një lojë miqësore për shtëpinë e quajtur Duck Hunt (po, paraardhësi i titullit NES).

Presidenti i kompanisë Hiroshi Yamauchi e vuri Uemura-n në krye të divizionit R&D2 përgjegjës për harduerin, duke përfshirë konsolat, dhe në nëntor 1981 e quajti i famshmi Uemura duke i kërkuar atij të ndërtonte një makinë që ju lejon të luani lojëra arcade në televizor. Rezultati ishte Famicom i vitit 1983, sistemi që do të bëhej SHKP jashtë Japonisë.

Famicom dhe NES ishin suksese të jashtëzakonshme, duke shitur gati 62 milionë njësi të kombinuara dhe duke rinovuar interesin për konzolat shtëpiake. Uemura më pas filloi punën në Super Famicom, lëshimi global i të cilit si SNES e forcoi më tej reputacionin e Nintendo. Ai gjithashtu prodhoi disa lojëra NES, duke përfshirë Ice Climber dhe tre tituj sporti. Ai doli në pension nga Nintendo në 2004, por vazhdoi të shërbente si këshilltar dhe do të vazhdonte të jepte mësime dhe të hulumtonte videolojërat si profesor në Universitetin Ritsumeikan.

LEXO EDHE:  Nintendo zbuloi konsolën e re Switch me ekran OLED

Është e vështirë të mbivlerësohet ndikimi i Uemura. Biznesi i videolojërave siç ekziston sot i detyrohet shumë aftësive të Uemura dhe ekipit të tij kur projektuan konzolat e tyre të para televizive. Ai gjithashtu ndihmoi në rritjen e industrisë së përgjithshme të teknologjisë në Japoni duke e bërë Nintendo një forcë globale në elektronikë. Ndërsa ai me siguri nuk ishte i vetmi yll në Nintendo, ai ishte një nga më me ndikim të drejtpërdrejtë. /PCWorld Albanian