Lajmet

Ndahet nga jeta në moshën 42 vjeçare themeluesi i Debian Linux, Ian Murdock

Publikuar , 30 Dhjetor 2015
0
Ndahet nga jeta në moshën 42 vjeçare themeluesi i Debian Linux, Ian Murdock

1064842745_c18fdccea2_b-930x698Docker njoftoi në një postim në blog se punojësi i saj dhe themeluesi i sistemit operativ Debain Linux, Ian Murdock është ndarë nga jeta në moshën 42 vjeçare.

Nuk janë bërë të ditura shkaqet ku kompania nuk dëshoi të komente ngjarjen. Madje as Policia e San Feancisco nuk kishte dijeni rreth shkaqeve të vdekjes. Në llogarinë e tij në rrjetin social ai njoftonte se ishte përfshirë në një incident me policinë dhe se kishte ndërmend të kryente vetëvrasje.

Murcok krijoi Debian në Gushtë të 1993. Në vitet e fundit ai ishte përkushtuar botës së Linux. Përdorues të shumtë të Debian reaguan në mbështetje dhe simpati ndaj figurës së tij në rrjetin social Twitter. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  iPhone e rinj do të ketë tre kamera të pasme dhe karikim të "kundërt"

Lajmet e fundit>