Blog

Ndahet nga jeta Super Mario i vërtetë

Publikuar , 06 Nëntor 2018
0
Në fillimet e veta Super Mario quhej Jumpman derisa Nintendo vendosi ti jepte karakterit një emër të vërtetë. Ndahet nga jeta Super Mario i vërtetë

Mario Segale, njeriu prej të cilit u krijua dhe mori emrin karakteri i heroit në video lojën Super Mario, u nda nga jeta në moshën 84 vjeçare.

Segale ishte një zhvilluar i suksesshëm Italo-Amerikan.

Në 1980 ai lëshoi me qira një ambient për Nintendo America të cilët vendosën yllin e lojës së tyre ti vinin emrin e tij.

Në fillimet e veta Super Mario quhej Jumpman derisa Nintendo vendosi ti jepte karakterit një emër të vërtetë.

Segale kishte katër fëmijë dhe nëntë nipër e mbesa. Seritë Mario konsiderohen si ndër video lojërat më të sukesshme të të gjitha kohërave.

Aktualisht Super Mario Odyssey është loja më e shitur në konsolën Nintendo Switch me 12 milion kopje. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  E-mail dinamike në Gmail, çfarë do të thotë për përdoruesit