Biznes

NFT $300000 qe u shit aksidentalisht për $3000

Nga: PCWorld
Publikuar , 15 Dhjetor 2021
Tregtitë e pazakonta janë shpesh një shenjë e biznesit qesharak, si në rastin e personit që shpenzoi 530 milionë dollarë për të blerë një NFT nga vetja. NFT $300000 qe u shit aksidentalisht për $3000

Një token i pandryshueshëm (NFT) është shitur aksidentalisht për pak më shumë se 3,000 dollarë – një e qindta e çmimit të saj të vërtetë.

Bored Ape Yacht Club është një nga koleksionet më prestigjioze NFT në botë. Ju mund të talleni me fjalët “prestigjioze” dhe “NFT” që përdoren kaq afër njëra-tjetrës, por ndër anëtarët e saj të mbushur me yje janë Jimmy Fallon, Steph Curry dhe Post Malone.

Aktualisht, çmimi i hyrjes, domethënë më i liri për të cilin mund të blini një NFT nga Bored Ape Yacht Club NFT, është 52 ethereum, ose 210,000 dollarë. Kjo është arsyeja pse është kaq e dhimbshme të shohësh që dikush shiti aksidentalisht një Bored Ape NFT të shtunën për 3,066 dollarë. NFT u ble menjëherë nga një llogari e automatizuar dhe u rikthye në shitje rreth 250,000 dollarë.

Tregtitë e pazakonta janë shpesh një shenjë e biznesit qesharak, si në rastin e personit që shpenzoi 530 milionë dollarë për të blerë një NFT nga vetja. Në rastin e së shtunës, shkaku ishte një gabim i thjeshtë, por shkatërrues. Kjo është kur njerëzit bëjnë një tregti në internet për gjënë e gabuar, ose për shumën e gabuar.

Këtu pronari kishte për qëllim të listonte majmunin e tij të mërzitur për 75 ether, ose rreth 300,000 dollarë, por aksidentalisht e renditi për 0.75. Një e qindta e çmimit të synuar. Shitësi, maxnaut, i tha CNet se kishte ndërmend të listonte Bored Ape numrin 3,547 për shitje me 75 ethereum (ETH). /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Buffet thotë edhe sikur ti jepnin gjithë Bitcoinët për 25 dollarë nuk do ti blinte