Lajmet

Nga një mashtrim online mund të preken 10 milionë britanikë

Publikuar , 16 Nëntor 2013
0
Nga një mashtrim online mund të preken 10 milionë britanikë

hi-computer-keyboard-abcQeveria e Britanisë së Madhe ka dhënë një paralajmërim të pazakonshëm për një mashtrim kibernetik që shikon në kompjuterët e përdoruesve përderisa ata nuk japin pagesë, duke thënë që dhjetëra miliona njerëz së shpejti mund të jenë objekt i sulmit.

Në një porosi të titulluar “NJOFTIM URGJENT”, Agjencia e Krimit Kombëtar e Britanisë tha gjatë të premtes që ata ishin në dijeni të një “ngjarjeje të spamit masiv me e-mail që po zhvillohet” dhe iu kërkoi përdoruesve të kompjuterëve të kujdesen që porositë të mos pretendojnë për paratë e tyre.

Mashtrimi funksionon duke i bërë përdoruesit në shkarkimin e CryptoLocker, që është një softuer keqdashës që enkripton diskun e fortë të një përdoruesit, duke marrë të gjitha të dhënat e tyre personale.

Një orë që shkon prapa paraqitet në ekran duke paralajmëruar që skedarët do të humbasin duke mos pasur mundësi kthimi përderisa të paguhet një haraç, në mënyrë tipike monedhat kibernetike që vështirë se mund të ndiqen si Bitcoin. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Arrestohet një haker Ukrainas që dëshironte të shiste 773 milionë adresa të vjedhura e-mail