Lajmet

Nintendo këtë verë do të lançojë një RPG të ri për smartfonët

Publikuar , 01 Maj 2018
0
Nier Automata dhe zhvilluesi i Bayonetta PlatinumGames po punojnë për një titull spin-off për PlayStation 4. Nintendo këtë verë do të lançojë një RPG të ri për smartfonët

Nintendo po bashkëpunon me kompaninë Cygames për lojëra telefonike  në një veprimi të ri RPG për telefona. Loja, Dragalia Lost, do të dalë në Japoni, Tajvan, Hong Kong dhe Macau këtë verë, me lançimet pasuese që do të pasojnë në Amerikën e Veriut dhe në Evropë.

Nintendo thotë se do të sjellë në jetë vizionin e përbashkët të një eksperience të re të lojrave me apel në të gjithë botën”.

Cygames është më i njohur për Granblue Fantasy, një nga lojërat më popullore në Japoni. Ashtu si shumë RPG të tjera japoneze të lëvizshme, përdor një sistem “gacha” për zbulimin rastësor të karaktereve të reja përmes monedhës të blerë në lojë me para të vërteta, një mekanizëm kontravers, që lojërat perëndimore kanë rivalizuar në formën e “kutive të grabitjes”.

(Nintendo tashmë e bën e njëjtën gjë me Fire Emblem Heroes.) Nier Automata dhe zhvilluesi i Bayonetta PlatinumGames po punojnë për një titull spin-off për PlayStation 4.

Presidenti në ikje i Nintendo, Tatsumi Kimishima, zbuloi Dragalia Lost pas prezantimit të fitimeve të kompanisë, ku njoftoi një rritje vjetore të fitimit prej më shumë se 500%. Si pjesë e partneritetit të Dragalia Lost, Nintendo është duke blerë një aksion prej 5% në Cygames. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Pas tre dekadash konsola Switch kalon shitjet e Nintendo SNES

Tags >

Nintendo