Blog

Një haker ndërton një orë inteligjente me ekranin e një Nokia 1100

Publikuar , 07 Tetor 2016
0
Një haker ndërton një orë inteligjente me ekranin e një Nokia 1100

nokia_1100_smartwatchCa rezistorë, një bord Arduino, një modul Bluetooth, pak rreshta kod dhe një ekran të Nokia 1100 ishin e gjitha që i nevojiteshin një hakeri për të ndërtuar një orë inteligjente.

Nokia 1100 mund të jetë një telefon i vjetër por Daniel Davis gjeti një mënyrë për ta shfrytëzuar. Në një seri videosh në Youtube, Davis demotroi krijimin e një ore inteligjente ku shfrytëzoi një modul Bluetooth për të realizuar lidhjen e orës me një telefon.

E gjitha fuqizohet nga një bateri 3.7 volt vendosur në një kasë të ndërtua rnga një printer 3D. (PCWorld Albanian)

[youtube id=”LfmwhabTVB4″]

LEXO EDHE:  Teknologjia sekrete e Luftës së Ftohtë që sot të gjithë e përdorim