Blog

Një kartë e rrallë e Pokemon u shit për 54,970 dollar në një ankand

Publikuar , 22 Nëntor 2016
0
Një kartë e rrallë e Pokemon u shit për 54,970 dollar në një ankand

rare-pokemon-card-sells-for-record-54970-at-auction-1728x800_cNjë kartë shkëmbimi Pokemon shumë e rrallë – “Pikachu Illustrator” – u ble për një rekord prej $54,970 në një shitje, thanë të hënën koordinatorët e marrëveshjes.

Ankandi i Trashëgimisë i bazuar në Dallas tha se karta, prej të cilës vetëm 39 janë ndërtuar, u shit tek një grumbullues i paidentifikuar në Hong Kong në shkëmbimet e të dielës në Beverly Hills.

“Karta Pikachu Illustrator iu dha në janar të 1998 kampionëve të Konkursit CoroCoro të Illustratorëve Comic, “ Michael Halperin, një përfaqësues për Ankandet e Trashëgimisë, i tha AFP.

Ai tha se vetëm 10 karta njihen që janë në kushte të mira dhe është e paqartë se çfarë numri janë ende ekskluzive.

“Pikachu Illustrator” në fillim u shit në mes të viteve 2000 për afërsisht $23,000, tha Halperin.

Karta, e konsideruar karta më e rëndësishme dhe famëkeqe mes grumbulluesve, u konturua nga Atsuko Nishida, një nga artistët realistik boss të Pokemon.

Karta ishte e gatshme që të blihej nga një autoritet privat në SHBA në prag të rritjes të aplikacionit Pokemon Go, i cili ka më shumë se 20 milion klientë dinamik.

Halperin tha se blerësi, i cili është në mes të njëzetave dhe nuk dëshiron që të zbulohet, ka filluar që të grumbullojë karta Pokemon që në adoleshencën e tij. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Telefonët me markën BlackBerry së shpejti do ti përkasin të kaluarës

Tags >

Pokemon