Lajmet

Një “ransomware” hakon kompjuterat nëpërmjet fotove në Facebook dhe Linkedin

Publikuar , 28 Nëntor 2016
0
Një “ransomware” hakon kompjuterat nëpërmjet fotove në Facebook dhe Linkedin

downloadKodet keqdashës nuk kanë pse të sulmojnë gjithmonë shfrytëzimet e shfletuesve apo të sistemeve operative. Disa here, janë rrjetet sociale që mund të jenë problemi.

Hulumtuesit në Check Point kanë zbuluar se një variant i njohur ransomware, Locky, po merr avantazh të të metave në mënyrën se si Facebook dhe LinkedIn përdorin imazhet, në përpjekjet e tij për të infektuar PC tuaj.

Hileja detyron shfletuesin tuaj që të shkarkojë skedar imazhe me kod keqdashës që hackon sistemin tuaj në momentin që hapni imazhin. Nëse ju e hapni, skedarët tuaj enkriptohen derisa ju të paguani për to.

Ndërkohë që kodi Locky është relativisht i lehtë për tu shmangur nëse jeni të vëmendshëm, është mekanizmi i dërgimit të kodit që i shqetëson analistët. Shumë aplikacione sigurie i besojnë rrjeteve të mëdha sociale, dhe shumë njerëz nuk janë mësuar që të shqetësohen për shkarkimet në sajte si Facebook.

Check Point tha se i kanë treguar Facebook dhe LinkedIn përreth shfrytëzimit në shtator, por nuk është e qartë nëse janë bërë rregullime.

Një folës për Facebook tha se raportet ishin të gabuara – kjo nuk ishte një çështje për ransomware. Këto ishin “shtojca shumë të këqija të Chrome” që shumonin një mashtrim duke dërguar mesazhe tek të tjerët, dhe ato ishin bllokuar para disa ditëve. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Një Trojan bankar mund të vjedhë kodet e gjeneruara nga Google Authenticator