Lajmet

Një SMS bllokon të gjithë Apple iPhone dhe kompjuterat Mac

Publikuar , 18 Janar 2018
0
Zhvilluesi në fjalë tha se ai gjithnjë raporton problemet përpara publikimit të tyre. Apple ende nuk ka komentuar ngjarjen. Një SMS bllokon të gjithë Apple iPhone dhe kompjuterat Mac

Një problem në kod fshehur në mesazhet me tekst është zbuluar në Apple iPhone dhe kompjuterat Mac.

Abraham Masri, një zhvillues softueri, publikoi një cicërimë ditën e Enjte ku zbulonte problemin i cili shkakton bllokimin e iPhone.

Thjesht duke dërguar një mesazh me një link i cili përmban një kod të përpiluar nga Masri dhe që e ofron përmes GitHub

Zhvilluesi në fjalë tha se ai gjithnjë raporton problemet përpara publikimit të tyre. Apple ende nuk ka komentuar ngjarjen.

Në Mac, problemi çon në dështimin e shfletuesi Safari dhe më pas shkakton ngadalësime të sistemit.

Por përdoruesit nuk kanë pse të alarmohen. Eksperti i sigurisë Graham Cluley shkruante se nuk përbën rrezik sigurie.

Pasi linku bëri xhiron në median sociale, Masri e hoqi nga GitHub duke ndaluar sulmet me përjashtim të rasteve kur kodi ishte kopjuar. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Një kompani Izraelite pretendon se mund të hakojë çdo model të iPhone

Lajmet e fundit>