Harduer

Një tablet Surface 400 dollarësh do të jetë më pak i fuqishëm

Publikuar , 04 Korrik 2018
0
Sipas burimit, versioni më i lirë I Surface  do të ketë  Intel Pentium Silver N5000, dhe versioni më i shtrenjtë me  Intel Pentium Gold 4410Y ose Intel Pentium Gold 4415Y. Një tablet Surface 400 dollarësh do të jetë më pak i fuqishëm

Thashethemet rreth një linje më të lirë të tabletëve Surface që mund të konkurrojnë me iPad-et  me kosto më të ulët të Apple filluan të shfaqen në Maj dhe tani burimet kanë zbuluar se modelet më të lira mund të funksionojnë me  çipe Intel Pentium më pak të fuqishëm.

Raportet e mëparshme të Bloomberg dhe një arkivim FCC dhanë disa hollësi fillestare – tableta do të ketë ekranet sipërfaqësore prej 10 inç (në vend të 12 inçëve në Surface Pro), skaje të rrumbullakëta, USB 3 për të ngarkuar, një peshë që është 20% më e lehtë, dhe një çmim prej 400 $.

Deri më tani, nuk dihet shumë se çfarë po i drejton këto tableta, por burimi i thotë WinFuture.de se ata do të vendosin çipe shumë më pak të fuqishme sesa modelet aktuale Core i5 dhe i7 të ofruara në Surface Pro-t aktuale, më të shtrenjta.

Sipas burimit, versioni më i lirë I Surface  do të ketë  Intel Pentium Silver N5000, dhe versioni më i shtrenjtë me  Intel Pentium Gold 4410Y ose Intel Pentium Gold 4415Y.

Microsoft nuk ka konfirmuar se po punon në tableta me sipërfaqe më të vogël, megjithëse siç vuri në dukje The Verge, paraqitja e FCC është një tregues i mirë që kompania i ka testuar dhe është gati t’i lançojë së shpejti.

Microsoft lançoi fillimisht një tabletë Surface 3 më të lirë, tre vjet më parë, që synonte studentët, por u ndërpre. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Më në fund zbulohet misteri pas lajmit të Microsoft për Windows 1.0